رفتن به محتوای اصلی

علائم تهاجم موش سیاه

” موش سقفی کوچکتر از موش فاضلاب است و موش سیاه نیز نامیده می شود. کلیدهای شناسایی بسیاری برای تشخیص تهاجم موش سقفی به خانه وجود دارد. اول اینکه، خود موش را، چه به صورت زنده و چه مرده، ببینیم. نشانه معمول دیگر، وجود فضولات آن در اطراف خانه است. فضله های تازه این موش، نرم و مرطوب می باشند؛ در حالی که فضله های قدیمی تر، سفت و خشک هستند. دیدن لوازمی که جویده شده اند، پیدا کردن لانه موش و مشاهده لکه های روغنی روی سطوح، همه از علائم تهاجم موش سیاه می باشند. “

مشخصات ظاهری موش سقفی یا سیاه

نام علمی این نوع از موش ها راتوس راتوس (Rattus Rattus) است. موش های سقفی به رنگ سیاه یا قهوه ای بوده، می توانند به طول بیش از ۴۰ سانتیمتر برسند. دارای دم دراز، گوش ها و چشمان بزرگ و یک بینی نوک تیز هستند. موش های سقفی دارای دم های بی مو و فلس دار هستند که طول آن از مجموع طول سر و بدنشان، بلندتر است. بدن موش سقفی، کوچکتر و براق تر از موش نروژی یا همان موش فاضلاب است و خز پوشش دهنده بدنش صاف می باشد.

رفتار، جیره غذایی، عادات، لانه گذاری موش سیاه

موش سقفی، در داخل یا زیر ساختمان ها و بناها یا در پشته های زباله ها یا چوب لانه می کند. این جونده، صعودکننده بسیار خوبی می باشد؛ به نحوی که اغلب، ممکن است در بخش های بالایی ساختمان ها یافت شود. موش های سقفی، بسیار وفق پذیر هستند. آنان ترجیح می دهند که در مکان های مرتفع زندگی کنند، اما می توانند خود را با محیط های مختلفی نیز وفق داده و لانه بسازند. این جوندگان، ذاتاً شب زی (شب شکار) و بالاروندگان ماهر و زبردستی هستند.

موش های سقفی بیشتر در بخش های بالایی ساختمان پرسه می زنند

همانطور که از نامشان برمی آید، موش های سقفی ممکن است در مکان های مرتفع مانند درختان، تیرهای سقفی و خرپاها، اتاق های زیر شیروانی و سقف ها یافت شوند. موش های سقفی، همچنین می توانند در صورت لزوم، بر روی زمین نیز لانه گذاری کنند. پس باید محل زندگی این موش ها را بیابید و ابتدا راه های ورود موش ها را به خانه تان شناسایی و مسدود نموده و سپس اقدام به دفع موش ها با استفاده از سم موش و یا تله موش نمایید.

در جمعیت های انبوه، این جوندگان سلسله مراتب اجتماعی تشکیل می دهند که در آن، نرهای برتر بیشتر از نرهای ضعیف و با قدرت کمتر، جفت گیری می کنند. موش های سقفی ترجیح می دهند که از میوه ها و مغزها تغذیه کنند، که به همین دلیل گاهی به عنوان موش میوه یا موش مرکبات نیز خوانده می شوند؛ هرچند، موش سقفی، همه چیز خوار بوده و تقریباً از هر چیزی که در دسترسشان باشد تغذیه می کنند.

تولید مثل موش سیاه

موش سقفی بین ۲ تا ۳ ماهگی به بلوغ جنسی می رسد و در هر سال، ۴ الی ۶ بار زایمان نموده و در هر زایمان، ۶ الی ۸ توله به دنیا می آورد. این جوندگان تا ۱ سال عمر می کنند. رت های سقفی، تولید مثل کنندگان فعالی هستند. موش ماده این نوع، می تواند در هر فصل و ماهی از سال، بارور شده و زایمان کند. در طول ۱ سال، یک ماده می تواند تا ۴۰ توله موش به دنیا بیاورد.

>> موش سیاه در هر سال، ۴ الی ۶ بار زایمان نموده و در هر زایمان، ۶ الی ۸ توله به دنیا می آورد <<

علائم تهاجم موش سقفی

بدیهی است که مشاهده این جونده ها، چه به صورت زنده و چه مرده، نشان دهنده فعالیت آنان است. مشاهده این آفات، اغلب بدین معنی است که فضاهای اختفایشان کاملاً پر شده و به دلیل کمبود فضا، به بیرون رانده شده اند؛ و یا لانه و محل اختفایشان به دلایلی چون خرابی، آسیب و … دچار اختلال شده و این جوندگان، مجبور به بیرون آمدن از آنجا شده اند.

فضولات موش های سقفی نیز نشانگر خوبی از فعالیت آن ها می باشد. فضولات این آفات، به طول ۱۲ الی ۱۴ میلیمتر و دارای انتهای نوک تیز می باشد. این فضولات، حالت دوکی شکل دارند. این در حالی است که فضولات موش های نروژی یا همان موش فاضلاب، به طول ۱۸ الی ۲۰ میلیمتر و به شکل کپسول هستند.

مقایسه شکل و اندازه فضولات موش ها

سایر علائم تهاجم موش سقفی، می تواند شامل لکه ها و ردهای روغنی در امتداد سطوح و همچنین لانه ها باشد. ردهای روغنی، به دلیل حرکت این جوندگان، در امتداد یک لبه ایجاد می شود و روغن موجود بر روی خز بدنشان، به این قسمت ها مالیده می شود.

جهت ممانعت از لانه گذاری کلنی در خانه و محل زندگی خود، تمامی درب ها و پنجره ها را با توری سیمی بپوشانید. رت های سقفی همچنین می توانند از روی شاخه های درخت، به درزها و شکاف ها‎ی موجود در دیوارها، سقف و لبه پشت بام، راه یافته و از آنان عبور کنند. جهت ممانعت و پیشگیری بیشتر از ورود این جانوران بیماری زا و کثیف به محل زندگی خود، تمامی شاخه های درختان را هرس کنید. برای نابودی قطعی موش ها، بهترین راه، استفاده از سموم قوی، نظیر سم قدرتمند موش کش فسترک بلاکس می باشد.

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


بازگشت به بالا