رفتن به محتوای اصلی

نشانه های تهاجم موش

” شاید یک موش به تنهایی نتواند آسیب زیادی وارد نماید ولی همین یک موش، طی مدت کوتاهی می تواند به مشکل بزرگی برای شما تبدیل شود؛ زیرا آن ها بسیار سریع تولید مثل می کنند؛ بعلاوه، بیماری ها را نیز انتقال می دهند. بنابراین آگاهی از نشانه های حضور موش ها، مانند دیدن فضله موش، شنیدن صدا از دیوارها، و نشانه های دیگر، می تواند شما را در اثبات تهاجم آن ها و پیشگیری از این تهاجم یاری کند. “

آیا تا به حال پیش آمده که در طول شب صدای جیرجیر و خراش مانند، به گوشتان برسد؟ آیا کنجکاو شده اید که بدانید آن صداها از کجا می آیند؟ بهتر است بدانید که این صداهای شبانه می توانند یکی از نشانه وجود موش های خانگی در محل زندگیتان باشند که اگر فوراً در جهت دفع آن اقدام نکنید، می توانند سریعاً محل زندگی شما را فراگرفته و آلوده سازند.

صدای خراش مانند از علائم حضور موش است

موش ها، بیشترین فعالیت را پس از غروب آفتاب داشته و در این زمان از مخفیگاه های خود بیرون می آیند تا به دنبال غذا گشته و نیز در اطراف پرسه بزنند. ممکن است فکر کنید که مشاهده فقط یک موش در خانه، مشکل جدی و مهمی نمی باشد، اما بایستی بدانید که طبیعت این جوندگان به گونه ای است که می توانند در ظرف مدت چند هفته، بدون آنکه حتی متوجه شوید، به سرعت تکثیر یابند. به همین دلیل، بایستی نسبت به این موضوع، هشیار و مراقب باشید، تا از آلوده شدن محل زندگیتان به این آفات، در امان بمانید. هوشیاری و مراقبت یک چیز است، اما از طرفی دیگر نیز بایستی بدانید که به دنبال چه بگردید تا جستجویتان صحیح و متمرکز بوده، سریعاً به نتیجه برسد. موش های خانگی معمولی، نشانه ها و ردپاهایی از خود بر جای می گذارند که نشان می دهد این آفات، در داخل یک خانه و بنا، در حال فعالیت و اقامت هستند.

فضولات موش

موش های خانگی، غذای خود را نگه می دارند و آن را ذره ذره مصرف می کنند؛ به همین دلیل در تمامی طول شب، می توانند کل یک منطقه را با فضولاتشان آلوده سازند. به دلیل عادت غذا خوردن نامنظم موش های خانگی، فضولات موش ها، می تواند در قسمت های مختلف خانه پخش شود. مدفوع این آفات، تیره رنگ و ریز بوده و در صورتی که بتوانید ببینید، به راحتی قابل تشخیص هستند. مدفوع این حیوان مانند مدفوع و بقایای ساس، می تواند سبب بروز آلرژی در انسان ها شود.

آلوده کردن خانه توسط فضولات موش

یک لانه موش فعال، مقادیر زیادی مدفوع تازه دفع می کند که نشانه ای از یک آلودگی تازه است. اگر کاملاً مطمئن نیستید که فضولات به تازگی دفع شده اند، بازهم محل را تمیز و ضدعفونی نمایید؛ اما بایستی محل دفع مدفوع را به خاطر بسپارید. روز بعد، مجدداً به آن محل سر بزنید و ببینید که آیا بازهم فضولاتی می بینید یا نه؟! اگر جواب مثبت است، می توانید نتیجه بگیرید که آن مدفوع ها تازه و خانه تان تحت تهاجم موش ها است. یک موش خانگی، مکان هایی را جستجو می کند که در آن، بوی غذا وجود داشته باشد و این بدان معنا است که فضولات آنان نیز می تواند در آن مکان ها یافت شود. پس ابتدا در مکان هایی چون قفسه ها و کابینت های مواد غذایی و دیوارهای نزدیک محل نگهداری و پخت غذا و مواد غذایی، به دنبال مدفوع این جوندگان بگردید.

لکه های ادرار

محیط های مرطوب و کثیفی که موش ها در آن زندگی می کنند باعث می گردد که موهای موش، آغشته به روغن شود. به همین طریق وقتی که از طریق معبرها و گذرگاه های معمولی خود، در جستجوی غذا، به نقاط مختلف خانه می دوند، آثار و نشانه های روغنی از خود بر جای می گذارند. این آفات، از سوراخ ها عبور و مرور کرده و حین حرکت، در نزدیکی دیوارها راه می روند که باعث می شود موهای چرب آن ها، به این سطوح، مالیده شده و لکه های قابل رؤیتی را بر جای بگذارند. در خانه ای که تعداد زیادی موش داخل آن زندگی می کنند، احتمالاً تعداد زیادی خط ادرار یافت می شود که این خطوط، در واقع متشکل از ادرار، روغن، کثافت و سایر موادی است که در موی موش های خانگی یافت می شود. این مواد، به موی موش ها می چسبند؛ چرا که آنان نزدیک به یکدیگر و بر روی مدفوعشان زندگی می کنند.

صداهای ناشی از موش

موش های خانگی، موجوداتی بسیار محتاط و مراقب هستند و به همین دلیل با پشتکار خاصی، ناحیه مربوط به لانه و محل زندگی خود را بررسی می کنند. آنان این کار را از طریق استفاده از حس های خود انجام می دهند؛ البته به غیر از حس بینایی که ضعیف است. موش ها در سراسر طول شب، جستجو نموده و فعال هستند. فعالیت های آنان شامل خراش دادن سطوحی مانند چوب و سیمان، جهت بررسی، و کند و کاو منطقه و نیز جستجوی پسماندهای غذایی است.

حرکت موش بین منافذ دیوار ایجاد صدای خراش مانند می کند

>> مشاهده یک موش در خانه، می تواند علامتی از وجود تعداد زیادی از آن ها باشد <<

اگر صداهای خراش مانند در اواخر شب به گوشتان رسید، به احتمال قوی، عامل ایجاد آن یک یا چندین موش است. انعطاف پذیری و چالاکی یک موش به آن اجازه می دهد که در اطراف و بین ترک های روی دیوار، حرکت کند. زمانی که موش ها به این نواحی می رسند، به حرکت و تولید صدا ادامه می دهند و به همین دلیل است که شما آن صداهای آزاردهنده را از داخل دیوارها و سقف خانه می شنوید.

لانه سازی

مشاهده یک موش در حال پرسه زدن در محیط خانه، می تواند علامتی از یک تهاجم، یعنی تعداد زیادی از این آفات باشد؛ چرا که موش ها معمولاً بصورت خانوادگی در یک ناحیه لانه ای، زندگی می کنند. سرعت و چابکی موش های خانگی، به آنان اجازه می دهد که به سرعت به محیط اطراف حرکت نموده و مواد مورد نیاز برای ساخت لانه خود در نقطه ای مطمئن از خانه را جمع آوری کند. موش ها می توانند لانه خود را در هر جایی بسازند؛ اما معمولاً مکانی را ترجیح می دهند که ساکت، و از لحاظ استراتژیکی در محلی قرار گرفته باشد که بتوانند غذای مورد نیازشان را سریعتر جمع کنند.

آب، فاکتور خیلی مهمی برای این جانداران نمی باشد؛ چرا که مایع موجود در داخل غذایی که می خورند، معمولاً برای طول روزشان کافی است. موش ها در صورت احساس تشنگی، فقط در حدود ۳ میلی لیتر آب می خورند، که این مقدار، برایشان در طول روز کافی خواهد بود. قسمت های توخالی و حفره های دیوارها، سقف ها و کف خانه، از معمول ترین مکان های لانه گذاری موش های خانگی می باشد. برخی از موش ها جسورتر بوده و لانه های خود را زیر یخچال، اجاق گاز و حتی کابینت ها می سازند. موش های خانگی لانه خود را از موادی چون کاغذ، پارچه و مقوا می سازند. به محض اینکه این جانداران موذی لانه خود را ساخته و شرایط برای بقایشان مساعد گردید، جمعیت آن ها می تواند با سرعت بسیار بالایی، بدون آنکه حتی متوجه شوید افزایش یابد. در هر زایمان، ۸ بچه موش می توانند به دنیا بیایند که به صورت میانگین، این تعداد به ۱۰ تا می رسد.

موش ها به صورت دسته جمعی زندگی می کنند

>> قسمت های توخالی و حفره های دیوارها، سقف ها و کف خانه، از معمول ترین مکان های لانه گذاری موش های خانگی می باشد <<

رد پای موش ها

موش های خانگی، هنگامی که اکتیو و در حال حرکت هستند، می توانند از خود، ردپا بر جای بگذارند و در صورتی که این رد پاها را دنبال کنید ممکن است به لانه آن ها و یا یکی از مسیرهای ترددشان هدایت شوید. برای واضح سازی این رد پاها، می توانید کمی نور، در مکانی که فکر می کنید موش ها از آنجا رفت و آمد نموده اند تابانده و اگر جای پاهای کوچکی را مشاهده نمودید، یعنی اینکه حدستان درست بوده و موش ها در خانه تان لانه کرده اند. ردپای موش ها، به راحتی پاک نمی شوند و حتی ممکن است چندین ماه نیز باقی بمانند و به همین دلیل، تشخیص اینکه آیا آن رد پاها تازه هستند یا نه، مشکل خواهد بود. اگر می خواهید دقیقاً بدانید که ردپاها تا چه حد، تازه هستند، می توانید مقداری پودر تالک، در محل مشکوک اعمال کنید. این پودر را در مسیری که فکر می کنید موش ها احتمالاً از آن رفت و آمد می کنند پخش نموده و روز بعد ببینید که آیا رد پاهای تازه، که در صورت رد شدن موش ها از روی آن باقی می مانند، وجود دارند یا نه؟

پیداکردن لانه موش از طریق ردپای آن

مشاهده ی موش ها

ضرب المثل معروف “برای باور کردن چیزی باید آن را با چشم دید” در مورد تهاجم موش ها هم صدق می کند. وجود موش هایی که آزادانه در آشپزخانه و حیاط و باغچه و یا درست در خارج از ساختمان محل زندگیتان پرسه می زنند، زنگ خطری است برای اینکه این آفات جونده، در حال حاضر در محل زندگی شما اقامت دارند. در صورتی که در طول یک روز آفتابی، موش ها را مشاهده نمودید، بایستی هرچه سریعتر و با استفاده از روش های بسیار قوی و کارامد، در جهت خلاصی از شر این آفات، عمل کنید؛ چرا که چنین علامتی، به وضوح نشان دهنده یک تهاجم از موش ها است. موش ها از ذات و طبیعت خود، که جستجوی غذا در طول شب می باشد دست نمی کشند؛ مگر آنکه، به دلیل رقابت بسیار زیاد بر سر غذا، در لانه و زیستگاهشان که به خاطر جمعیت بالا می باشد، مجبور به این کار شوند. اگر لانه موش ها آسیب دیده و یا تا حدی تخریب گردد، در این صورت، دسته موش ها به اجبار از لانه ها بیرون آمده و در این صورت، شانس بالایی برای مشاهده آن ها خواهید داشت.

بوی زننده و نامطبوع

در کنار موارد فوق الذکر، اگر بوهای نامطبوعی به مشامتان رسید که ناشی از مدفوع و ادرار موش ها است، در این صورت با یک تهاجم شدید از این جانداران، مواجه هستید. آنان در حین حرکت در خانه، بقایای بوی تند و زننده خود را بر جای خواهند گذاشت؛ به خصوص در اطراف ناحیه لانه خود. هرچه این بو، تندتر و زننده تر باشد، شما به لانه آنان یا محل رفت و آمد آن ها نزدیکتر هستید. موارد بسیاری هستند که بایستی جهت اثبات و پیشگیری از تهاجم موش ها و یا پیشگیری از تکثیر یک موش به چندین لانه و جمعیت های بالا بررسی نمایید. جستجو و تحقیق خود را بر طبق اطلاعات فوق الذکر به انجام برسانید. سرنخ ها و نشانه ها را یکی یکی چک نموده و ارزیابی کنید. آلودگی و تهاجم موش ها با گذشت هر روز، در صورتی که جدی گرفته نشده و متوقف نگردد، به راحتی می تواند از کنترل خارج شود. موش ها همچنین خطرات جدی برای سلامت انسان ها و حتی حیوانات خانگی که در آن خانه زندگی می کنند به ارمغان می آورند. اقدام سریع و به موقع، در دست یابی به نشانه ها و علامت های زننده و نامطبوع موش های خانگی در محل زندگیتان، امری بسیار ضروری است. استفاده از سم قوی و تضمینی موش کش فسترک بلاکس می تواند به سرعت، موش ها را از پای دربیاورد.

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


بازگشت به بالا