رفتن به محتوای اصلی

انتقال بیماری های خطرناک موش به انسان

” به ویژه در طول فصل زمستان، چندان هم غیر معمول نیست که با جونده ای مثل موش در خانه تان مواجه شوید. چیزی که اکثر مردم نمی دانند این است که گاهی یک آفت، می تواند چیزی بیشتر از مزاحمت برای ما ایجاد کند. موش ها با تعدادی از خطرات سلامتی در ارتباط هستند. در حقیقت، موش ها به انتشار بیش از ۳۵ بیماری شناخته شده اند. این بیماری ها می توانند به طور مستقیم و به واسطه لمس به موش زنده یا مرده، تماس با فضولات، ادرار و یا بزاق موش، و همچنین از طریق گاز گرفتگی توسط موش، انسان را بیمار نمایند و یا به طریق غیر مستقیم، از طریق کک، کنه و یا جرب که از خون موش آلوده تغذیه نموده اند، به انسان منتقل شوند. “

جوندگان با بیش از ۲۲۰۰ گونه، متنوع ترین راسته در میان پستانداران هستند. آنان در تمامی قاره ها، به غیر از قطب جنوب، زندگی می کنند و با گستره وسیعی از زیستگاه ها و مناطق، وفق پذیر و سازگار هستند. جوندگان، حیواناتی اجتماعی هستند و دارای پتانسیل تولید مثلی بالایی می باشند و به همین دلیل، در صورتی که شرایط، مساعد باشد، جمعیت آن ها می تواند با سرعت بالایی تکثیر شده و افزایش یابد. برخی از گونه های جوندگان، به خصوص موش ها، به خوبی با محیط های انسانی سازگاری یافته اند؛ چرا که این محیط ها، غذا و پناهگاه در اختیار آنان قرار می دهند.

موش ها دارای پتانسیل تولید مثلی بسیار بالایی می باشند

موش ها، به آفات خطرناکی در تمامی فازهای ذخیره مواد غذایی و نیز برای سلامتی انسان ها، تبدیل شده اند؛ چرا که تماس نزدیکی با غذای مورد استفاده ما و نیز محل زندگی و کار ما برقرار می کنند. در این مقاله، می خواهیم به تعدادی از خطرناکترین بیماری هایی که توسط موش ها منتقل می گردند اشاره نماییم. شناخت راه های ورود موش ها به خانه و استفاده از روش های مختلف و کاربردی برای پیشگیری از تهاجم موش ها و نیز دفع موش ها با روش های مختلف، برای کاهش احتمال آلودگی به این بیماری ها ضروری می باشد.

طاعون خیارکی

این بیماری، از طریق کک هایی که خون آلوده موش ها را می مکند و سپس انسان را نیش می زنند، به انسان سرایت می یابد. طاعون معمولاً در عرض چند روز، انسان را از پای در می آورد.

نحوه انتقال ویروس طاعون از موش به انسان

 

کرم کدو

موش ها میزبان کرم کدوهای کوچکی از دسته “هیمنولپیس” می باشند، که از طریق خوردن غذای آلوده به فضولات موش ها یا دستان آلوده به این فضولات، که قبل از غذا شسته نشده باشند، منتقل می گردند. این انگل ها در روده هچ شده، رشد و تولید مثل می کنند.

سالمونلا

موش، ناقل و حامل این بیماری است. سالمونلا از طریق تماس با فضولات موش ها و به خصوص خوردن غذای آلوده به این فضولات، به انسان انتقال یافته و منجر به ایجاد بیماری های جدی و گاه کشنده در روده و معده می گردد. حیوانات خانگی نیز در معرض ریسک ابتلا به سالمونلا از طرق مذکور بوده و در اغلب موارد نیز می میرند.

سالمونلا از طریق تماس با فضولات موش منتقل میشود

 

تب گاز گرفتگی موش

این بیماری در ۱۰ درصد از مواردی که درمان نگردند، کشنده می باشد. باکتری عامل این بیماری یا همانطور که از نام آن برمی آید از طریق گاز گرفتگی توسط موش، یا از طریق ادرار این جوندگان و نیز زخم های پوستی آلوده به ادرار آنان، سرایت پیدا می کند.

تیفوس موشی

تیفوس موشی، که به نام های تیفوس ککی یا اندمیک نیز شناخته می شود، نوعی از تیفوس است که از موش ها و همانند بیماری طاعون، از طریق نیش کک سرایت می یابد. این بیماری، از طریق آنتی بیوتیک ها قابل درمان است، ولی در کهنسالان یا افراد ضعیف، می تواند منجر به مرگ شود. علائم بیماری شامل استفراغ، تب، سردرد، درد عضله و سرفه می باشند.

انتقال تیفوس از طریق موش و نیش کک به انسان

لپتوسپیروزیس

از بیماری های مشترک بین انسان و دام می باشد که آلودگی با آن از طریق تماس افـراد، با آب یا خاک آلوده به ادرار پستاندارانی چون موش ایجاد می شود. به عبارتی موش ها، ناقلان این بیماری کشنده هستند.

مننژیت

یک بیماری عفونی ویروسی ناشی از موش ها است که با نام مننژیت آسیتیک از آن یاد می گردد و شامل التهاب غشای احاطه کننده مغز و نخاع شوکی و یا التهاب خود مغز می باشد. این بیماری، معمولاً کشنده نمی باشد. نرخ مرگ ناشی از این بیماری کمتر از ۱ درصد می باشد.

بیماری های ناشی از موش ها، کشنده بوده و خطرات بسیاری برای انسان ها به همراه دارند. استفاده از سموم قوی نظیر سم مؤثر موش کش فسترک بلاکس، قادر به از بین بردن موش ها و تبعات ناشی از آن می باشد.

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


بازگشت به بالا