رفتن به محتوای اصلی

نشانه های وجود موش فاضلاب

” رت نروژی به نام موش فاضلاب نیز شناخته می شود. به نظر می رسد که این موش، ریشه آسیایی داشته و از طریق کشتی به کشورهای دیگر وارد شده باشد. امروزه این موش، در همه جا یافت می شود. موش های فاضلاب، بینایی ضعیفی دارند و اغلب کوررنگ هستند. به رغم این موضوع، حس های دیگر آن ها یعنی شنوایی، بویایی، لامسه و چشایی آن ها بسیار قوی است. اگرچه زیاد زرنگ و فرز نیستند ولی قادر به دویدن، بالارفتن، پریدن و شنا کردن می باشند. موش فاضلاب، به ایجاد آسیب در ساختارها و لوازم، از طریق جویدن، مشهورند. “

یکی از انواع موش های رایج در خانه ها، رت یا موش نروژی با نام علمی راتوس نروژیکوس (Rattus norvegicus) می باشد. این جونده، به نام های موش فاضلاب، موش قهوه ای، موش آب، موش اسکله و موش خاکستری نیز شناخته می شود.

 

مشخصات موش نروژی یا موش فاضلاب

مشخصات موش فاضلاب

موش های فاضلاب، جوندگان بزرگی هستند که می توانند بیش از ۵۰۰ گرم وزن داشته باشند. طول آن ها می تواند به ۴۰ سانتیمتر رسیده و دمشان به تنهایی ۲۱ سانتیمتر طول داشته باشد. بدن موش نروژی، پوشیده از خز زبر می باشد که به رنگ قهوه ای و یا خاکستری است. گوش ها و دم آن نیز پوشیده از فلس، و دم این جونده کوتاهتر از مجموع طول سر و بدنش می باشد. فضولات موش فاضلاب، کپسولی شکل است.

موش های فاضلاب و مشخصات ظاهری آن

رفتار، جیره غذایی، عادات و لانه سازی موش فاضلاب

موش های فاضلاب، معمولاً در سوراخ های زیرزمینی که برای جستجوی غذا، از آن ها، وارد ساختمان می شوند، لانه می کنند. آن ها اغلب در طول روز، در خفا، در انتظار می مانند و  آشکار نمی گردند. موش نروژی، همه چیز خوار بوده و دارای منابع غذایی گوناگونی هستند؛ اما گوشت، میوه ها، غلات و مغزها را بیشتر ترجیح می دهند. حیوانات مرده نیز، یک منبع غذایی برای این جوندگان محسوب می گردند. موش های فاضلاب می توانند ماهی ها و جوندگان کوچک را نیز شکار کنند. آن ها برای تداوم زندگی، به آب نیاز دارند و به همین دلیل تا حد ممکن، کلونی خود را در جایی نزدیک به یک منبع آب می سازند. موش های فاضلاب در گروه هایی زندگی می کنند که دارای اعضای برتر و مافوق و همچنین اعضای تابع و ضعیف هستند؛ اگرچه آنان واقعاً به اندازه مورچه ها اجتماعی نیستند.

موش های فاضلاب معمولا در کنار منابع آب زندگی می کنند

>> یک موش نروژی ماده، می تواند هر سال ۳ الی ۱۲ بار زایمان کند و در هر زایمان ۴ الی ۲۲ توله به دنیا می آورد <<

تولید مثل موش های فاضلاب

موش فاضلاب طی ۲ الی ۵ ماه، به بلوغ جنسی می رسد و می تواند در هر ماه و فصلی از سال، تولید مثل کند. در هر تولید مثل، ۴ الی ۲۲ توله به دنیا می آیند. موش نروژی ماده، می تواند هر سال ۳ الی ۱۲ بار زایمان کند. در حیات وحش، موش فاضلاب بالغ معمولاً تا یک سال عمر می کند.

علائم تهاجم موش های فاضلاب

موش های فاضلاب، اغلب به صورت آشکارا دیده نمی شوند؛ مگر زمانی که از مکان های اختفای خود، به دلیل محدودیت فضا یا ایجاد اختلال در آن، به بیرون رانده شوند. مشاهده این آفات در طول روز، اغلب نمایانگر یک تهاجم بالقوه بزرگ می باشد. آگاهی از این نشانه های تهاجم، ما را قادر به پیشگیری از تهاجم موش ها خواهد ساخت.

از علائم مشخص حضور موش در خانه مشاهده فضولات آن است

سوراخ های موجود در خارج از ساختمان و یا در اطراف آن، می توانند علامتی از لانه سازی موش های فاضلاب باشند. سایر علائم تهاجم موش فاضلاب، شامل جای گاز آن ها بر روی مواد غذایی و یا سیم های برق و امثال آن می باشد. جای مالش یا حالت ساییدگی و یا لکه های چربی که به دلیل حرکت این جونده در امتداد یک لبه، مثل لبه دیوار و … به جا مانده است نیز می تواند نشانگر فعالیت و حضور آن، در محل زندگیتان باشد. در حالت کلی، هرچه این لکه، تیره تر باشد، فعالیت نیز شدیدتر است.

مقایسه فضولات موش نروژی و فضولات موش خانگی

یکی از معروفترین علائم تهاجم این آفات، فضولات آن ها است. فضولات موش های فاضلاب، دارای طول ۱۸ الی ۲۰ میلیمتر است. این مدفوعات، ممکن است در امتداد راه ها و معبرهایی که موش های نروژی در آن ها به طور مکرر، رفت و آمد می کنند، پخش شده باشند.

شاید از بین بردن موش های فاضلاب که اندازه بزرگی دارند، خیلی سخت به نظر برسد، اما با استفاده از سم قوی ضد موش فسترک بلاکس می توانید مقاومترین گونه های موش را نیز از بین ببرید.

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


بازگشت به بالا