رفتن به محتوای اصلی

معرفی انواع موش

” موش، یک جونده کوچک با پوزه کشیده و گوش های بزرگ، بدن پوشیده از مو و یک دم بلند (اغلب بی مو) می باشد. صدها نوع موش وجود دارد که به گونه های متفاوتی تقسیم می شوند. سه نوع از گونه های معمول موش شامل موش خانگی، موش نروژی و موش سقفی می باشد. اگرچه مردم طوری درباره موش و رت صحبت می کنند گویی هر دو یک چیز هستند؛ ولی آن ها در واقع در خانواده جوندگان، حیوانات مختلفی به شمار می روند. “

حدود یک سال طول می کشد تا وجود موش در خانه، برای ساکنین آن خانه، مشکل ساز شود؛ زیرا موش ها در طی یک سال، زاد و ولد بسیاری دارند. موش ها، هم باعث ایجاد بیماری هستند و هم بیماری را شیوع می دهند و این مشکلات، با نرخ تولید مثل بالا، چند برابر می شوند. به طور متوسط، یک موش ماده بالغ، در یک سال می تواند ۶۰ نوزاد داشته باشد.

مراحل زندگی موش

ماده ها به طور متوسط، سه هفته بعد از دوره بارداری، نوزادان خود را به دنیا می آورند. تعداد نوزادان موش در هر دوره، از ۵ تا ۸ عدد متغیر است.  هر موش می تواند تا ده بار در یک سال، زایمان داشته باشد. در آغاز چرخه حیات موش، نوزادان بدون مو و نابینا هستند. بعد از دو هفته، موش ها کم کم موهای نازکی پیدا می کنند و تحرک و بینایی کمی هم می توانند داشته باشند. موش ها پس از دو ماه، به بلوغ جنسی می رسند و می توانند جفت گیری و تولید مثل کنند. چرخه زندگی موش به صورتی است که موش ها به سرعت وارد مرحله تولید مثلی شده و همین موضوع برای صاحبخانه هایی که خانه هایشان موش دارد، بسیار مشکل آفرین است.

نوزادان موش بدون مو و نابینا هستند

موش ها در ابتدای حیاتشان، دید شبانه خوبی ندارند ولی با داشتن مهارت و حواس بسیار شگفت انگیز، می توانند این موضوع را جبران کنند. حسی نظیر لامسه، که در مسیریابی به موش بسیار کمک می کند. همچنین موش ها از شناخته شده ترین جوندگان دنیا هستند.

معرفی مهمترین انواع موش

موش نروژی

موش نروژی به نام های دیگری نظیر موش قهوه ای، موش فاضلاب، موش خیابانی، موش صحرایی، موش آبی و موش بارانداز شناخته می شود و از شناخته شده ترین موش ها بین تمام موش ها محسوب می شود. این موش، یکی از بزرگترین ها انواع موش ها به شمار می آید و طول بدن آن تا ۲۸ سانتی متر می رسد و دارای دمی کوتاه تر از بدن خود می باشد.

مشخصات موش نروژی

موش سقفی

موش سقفی نیز دارای چندین اسم، نظیر موش سیاه و موش کشتی بوده و گاهی موش خانگی نیز خوانده می شود. موش های سقفی عمدتاً همه چیز خوار بوده و آفت های خطرناکی برای محصولات کشاورزی محسوب می شوند. رنگ آن ها بین قهوه ای تیره تا سیاه است و گاهی حتی به عنوان حیوان خانگی نیز نگهداری می شوند.

مشخصات موش سقفی

موش خانگی

موش خانگی جزو کوچکترین پستانداران محسوب شده و دارای پوزه نوک تیز، گوش های بزرگ گرد و دم و بدن پوشیده از مو هستند. این گونه، یکی از فراوان ترین گونه های موش محسوب می شود. این نوع موش، هم به عنوان موش خانگی و هم به عنوان موش آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد و یکی از مهم ترین موجودات اهلی شده در عرصه زیست شناسی و پزشکی می باشد. ژنوم کامل این موش در سال ۲۰۰۲ شناسایی شده است.

مشخصات موش خانگی

برای نابودی انواع موش و در هر مرحله از زندگی موش ها به راحتی می توانید با استفاده از سم موش کش قوی فسترک بلاکس موش ها را از پای درآورید.

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


بازگشت به بالا