رفتن به محتوای اصلی

آسیب ها و خسارات ناشی از موش

” موش ها ممکن است موجودات بامزه ای به نظر برسند؛ ولی واقعیت این است که آن ها می توانند بیماری ها را انتقال دهند و به خانه شما خسارت زیادی وارد کنند. وقتی موش ها وارد خانه شما می شوند، می توانند آسیب های اساسی ایجاد کنند. آن ها می توانند عایق ها و کابل ها را بجوند و و باعث ایجاد خطر آتش سوزی شوند، که هزینه جبران این خسارت، بسیار سنگین خواهد بود. همچنین می توانند باعث آسیب جدی به نقاشی ها، کتاب ها، تشک ها و غیره شوند؛ آسیب هایی که ممکن است جبران ناپذیر باشند. “

وجود یک موش در خانه، می تواند ریسک های فراوانی را به دنبال داشته باشد. موش ها، می توانند بیماری های خطرناکی را منتشر سازند و بدتر اینکه، یک موش در خانه شما می تواند در عرض یک سال، به صدها موش تکثیر گردد. بعلاوه، این جوندگان، خسارات زیادی به ساختار بناهای مختلف وارد ساخته و همچنین غذای انسان ها و حیوانات خانگی را آلوده ساخته و می خورند.

موش ها همان طور که قبلاً نیز اشاره نمودیم، می توانند آسیب های ساختاری فراوانی را به خانه ها، آپارتمان ها، شرکت ها و عملاً هر نوع ساختمانی، از طریق جویدن، لانه سازی و نیز ادرار و مدفوع خود، وارد سازند. این جوندگان، هر جایی که باشند، نشانه هایی از خود بر جا می گذارند که با آشنایی با این نشانه های تهاجم موش ها می توانید به سرعت، آن ها را یافته و برای از بین بردن آن ها اقدام نمایید.

این جانداران، تقریباً هرچیزی را که به درد لانه سازی بخورد می جوند؛ که این اشیاء می تواند شامل چوب، کاغذ، پارچه، کتاب ها و … باشد. موش ها از این نظر، شباهت زیادی به موریانه ها دارند.

موش ها تقریبا هر چیزی را می توانند بجوند

موش ها اثاثیه و لوازم خانگی، صندلی های اتومبیل و … را جویده و سوراخ می کنند تا بتوانند یک لانه مخفی و دنج برای خود بسازند.

این آفات همچنین عایق و روکش اطراف سیم ها را نیز می جوند که خود این عمل، با خطر بسیار جدی آتش سوزی همراه است. موش ها حتی لانه هایشان را در لوازم برقی بزرگ ساخته و روکش ها، عایق ها و سیم ها را می جوند؛ که این عمل، می تواند منجر به اتصالی یا قطعی جریان برق در وسیله های برقی، عدم کارکرد صحیح آن، یا حتی آتش سوزی گردد. موش ها هرچیزی را که سر راهشان باشد نابود می کنند. آنان، سطح و داخل هر آیتم قابل جویدنی را که در اتاق زیر شیروانی، انبار، زیرزمین، گاراژ، کمدها و… باشد را می جوند؛ از جمله عتیقه جات، تابلوهای با ارزش و گران قیمت و مدارک مهم.

موش ها قادر به جویدن عایق ها نیز هستند

و دیگر اینکه، هرچه یک آیتم یا منطقه، مخفی تر بوده و سالم تر باقی مانده باشد، احتمال اینکه موش ها، آنجا را به خانه امن و دنج خود تبدیل کرده باشند، بالاتر است. از طرفی، هنگامی که این جوندگان کثیف، خرابکار و بیمار ‎زا، برای یافتن آب، غذا و مواد لانه سازی، در خانه شما پرسه می زنند، رد ادرار و نیز دانه های فضولاتشان را در حین حرکت، پشت سرشان بر جای خواهند گذاشت.

ادرار و مدفوع موش ها نه تنها سطوح مختلف و غذاهایی را که بر رویشان راه رفته یا می نشینند، آلوده ساخته و منجر به سرایت بیماری های خطرناکی چون طاعون می شوند، بلکه همچنین، رد بویی را برای سایر همنوعان خود بر جای می گذارند که از این طریق، دیگر موش ها نیز می فهمند که خانه یا محل کار شما مکانی عالی برای زندگی آنان است.

موش ها در خانه  چه می خورند؟

موش ها در مورد غذا خیلی سختگیر یا دمدمی نیستند؛ آنان از گستره وسیعی از مواد غذایی ذخیره شده انسان ها یا غذای حیوانات تغذیه می کنند. اگر یک ماده غذایی، داخل جعبه یا بسته مقوایی یا بسته بندی کاغذی باشد، مزیتی دوچندان برای این آفات به شمار می رود؛ چرا که غذا را برای خوردن و بسته بندی آن را جهت لانه سازی استفاده می کنند.

تمایل موش ها برای جویدن مواد غذایی با بسته بندی کاغذ و مقوا

هنگامی که موش ها، در انبار یا کابینت های حاوی مواد غذایی پرسه می زنند، غذا را با ادرار، مدفوع و موهایشان آلوده می سازند. اگرچه موش ها روزانه فقط در حدود ۳ گرم غذا می خورند، اما تخمین زده شده که ۱۰ برابر غذای مصرفی خود را آلوده و خراب می سازند؛ چرا که فضولات خود را در مواد غذایی دفع نموده، بسته بندی ها و جعبه ها را می جوند و مقدار فراوانی غذای نیمه جویده و گاز زده را از خود بر جای می گذارند و بدین ترتیب همه این غذاها را برای انسان و حتی حیوانات، نامناسب و غیرقابل مصرف می سازند.

موش ها همچنین قوطی ها، جعبه ها و ظرف های پلاستیکی و آیتم های چوبی را حتی بدون آنکه غذایی داخل آن ها باشد، می جوند و کاغذها، حوله های کاغذی، دستمال سفره ها، پوشک بچه و … را برای لانه سازی خود تکه تکه می کنند. این جانداران موذی، همچنین در حین تلاش برای ورود و راهیابی به داخل ساختمان، به ساختار بیرونی بناها و خانه ها نیز آسیب می زنند و آن را تخریب می کنند. پس لانه سازی موش ها نیز باعث آسیب و ایجاد خسارت می شود.

تکه تکه کردن دستمال و کاغذ برای ساخت لانه توسط موش

موش ها همچنین محصولات تازه کشت شده در باغات و مزارع را کنده، بیرون آورده و می خورند و به این ترتیب باعث ایجاد خسارات فراوانی قبل از برداشت شده و نیز به سایر نواحی موجود در باغ یا زمین زراعی، تونل می زنند تا بتوانند به غذا دست یافته و لانه سازی کنند. شما باید اطلاعاتی درباره انواع موش ها نیز داشته باشید و برای کاهش دادن هر چه سریعتر خساراتی که موش ها به وسایل می زنند، بهتر است از سم موش کش فسترک بلاکس با تأثیرگذاری بسیار بالا استفاده کنید.

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


بازگشت به بالا