رفتن به محتوای اصلی

چند حقیقت جالب درباره موش ها

این مقاله به بررسی موارد عجیب در مورد موش ها می پردازد. مسائلی که گاهی اوقات برای ما قابل باور نیستند.

۱. موش ها حیواناتی به شدت اجتماعی هستند.

۲. موش ها ورزشکاران خوبی هستند. موش ها در پرش ماهر بوده، از سطوح عمودی به خوبی بالا رفته و خوب هم شنا می کنند.

غرق شدن موش ها در آب یکی از باورهای غلط در مورد موش ها است که زیاد شنیده می شود در حالی که موش ها شناگران قابلی بوده و به راحتی این کار را انجام می دهند.

آنان می توانند تا ارتفاع ۳۰ سانتیمتری در هوا بپرند که این خاصیت به آنان اجازه می دهد به راحتی به داخل کمدها و کابینت های آشپزخانه پریده و به غذا دست یابند.

” انسان ها سال ها است موش ها را میشناسند. در برخی نقاط جهان آن ها می پرستند، در برخی دیگر، موش ها را مورد تغذیه قرار می گیرند و برای عده ی کثیری نیز، موش ها آفات آلوده ای محسوب می شوند. اما با وجود تمام این تفاوت ها، موش ها دارای زوایای عجیبی هستند که شاید برای هر کسی شناخته شده نباشد … “

۳. موش ها از سبیل هایشان برای تشخیص سطوح زبر یا صاف، تغییرات دمایی و وزش باد استفاده می کنند.

۴. موش ها بسیار خطرناک تر و بیماری زا تر از آنچه که شما فکر می کنید هستند.

همان طور که می دانید قابلیت انتقال بیماری های خطرناک به انسان از طریق موش به راحتی امکان پذیر است. بیماری هایی که ویروس های کشنده ای دارند. ویروس هایی نظیر سالمونلا و هانتاویروس. اما این فقط شروع ماجرا است! در واقع این جانداران می توانند حدود ۲۰۰ گونه پاتوژن انسانی را با خود حمل و به انسان ها سرایت دهند.

۵. موش ها بسیار کثیف هستند.

یک موش خانگی در طول روز ۴۰ الی ۱۰۰ حبه فضله تولید می کند. آن ها همچنین به طور مداوم قطره های کوچک ادرارشان را در حین رفت و آمد در خانه تان دفع می کنند.

۶. موش ها از روزنه های بسیار کوچک نیز عبور می کنند.

موش ها می توانند داخل روزنه هایی به کوچکی ۲ سانتیمتر جای گرفته و از آن عبور کنند و این بدان معنی است که یک شکاف یا روزنه کوچک در بخش خارجی ساختمان شما، به عنوان مثال جایی که کابل های برق، لوله های گاز و … به خانه وارد می شوند، می تواند مانند یک در باز برای موش ها جهت ورود به خانه و محل زندگی تان عمل کند.

۷. موش ها قادرند صداهای فراصوتی تا ۹۰ کیلو هرتز را بشنوند آن ها همچنین برای ارتباط بین خودشان هم صداهای فراصوت ایجاد می کنند.

۸. موش ها دوست دارند در نزدیکی دیوارها یا سایر لبه ها حرکت کنند.

۹. موش ها سرما را دوست ندارند.

موش ها از سرما به خصوص به هنگام شب متنفرند. به همین دلیل در طول ماه های سرد پاییز و زمستان به خانه های تان هجوم می آورند تا مکانی گرم را با مقدار زیادی غذا بیابند و دوره سرما را پشت سر بگذارند.

۱۰. رشد دندان های موش ها هرگز متوقف نمی گردد که این مورد از حقایق عجیب در مورد موش ها است.

موش ها مانند سایر جوندگان یک سری دندان جلویی دارند که هیچوقت رشدشان متوقف نمی گردد. دندان های آن ها با سرعت ۰.۳ میلیمتر در روز رشد می کند. به همین دلیل این جوندگان مجبورند همواره آیتم های مختلف را از کارتن های مقوایی گرفته تا کابل های برق و مبلمان و … بجوند تا طول دندان هایشان را در حد قابل قبولی ثابت نگه دارند.

۱۱. موش ها دارای قدرت بینایی ضعیفی هستند.

موش ها بهترین دید را تحت نور ضعیف دارند؛ اما بینایی ضعیف شان تأثیری بر عملکرد آن ها نمی گذارد چرا که سایر حس های این جانداران، ضعف در بینایی را، برای آن ها جبران می کند.

۱۲. اینگونه تصور می شود که موش ها با یکدیگر همدردی می کنند. آن ها می توانند تجربه دیگر موش ها را احساس کنند و این عمیقاً احساس خودشان را تحت تأثیر قرار می دهد.

۱۳. موش ها دارای حالت های چهره هستند که به وسیله آن حالت روحی خود را به دیگر موش ها نشان می دهند.

۱۴. موش ها دارای قدرت تعادل فوق العاده ای هستند و بر روی طناب ها یا کابل های بسیار نازک به خوبی حرکت می کنند. آنان حتی می توانند از سطوح عمودی ناهموار نیز بالا بروند.

۱۵. موش ها می توانند از ارتفاعات ۳ الی ۴ متری به پایین بپرند بدون آنکه صدمه ای ببینند.

۱۶. با اینکه طول عمر میانگین یک موش حدود ۱۲ ماه در محیط خارج است این بازه زمانی در داخل خانه ها و ساختمان ها می تواند به ۲ الی ۳ سال هم برسد.

۱۷. موش ها می توانند به طول ۳ الی ۱۸ سانتیمتر رشد نموده و وزن شان نیز بین ۱۰ الی ۴۵ گرم می باشد. طول دم برخی موش ها به اندازه طول بدنشان می رسد.

۱۸. موش ها خیلی پر اشتها هستند.

موش ها برخلاف اندازه کوچک و حتی شکم کوچک ترشان، اشتهای بسیار خوبی دارند و ۱۵ الی ۲۰ بار در یک روز غذا می خورند. این جوندگان به دلیل عادت به زیاد خوردن، لانه هایشان را نزدیک منابع غذایی می سازند.

۱۹. یک موش بالغ دارای تپش قلب ۶۳۲ بار در هر دقیقه بوده و این در حالی است که قلب یک انسان در یک دقیقه ۶۰ الی ۱۰۰ بار تپش می کند.

۲۰. موش ها حیوانات بسیار چابکی بوده و می توانند با سرعت بسیار بالایی بدوند. آن ها می توانند با سرعت ۱۲ کیلومتر بر ساعت بدوند.

۲۱. موش های نر به جفت خود ابراز عشق می کنند و این کار را با در آوردن صدای عاشقانه فراصوتشان انجام می دهند، اخیراً یک تحقیق موش ها را به لیست کوتاه پستاندارانی که آواز می خوانند اضافه نموده است لیستی که قبلاً فقط شامل انسان ها، خفاش ها و نهنگ ها می شد.

۲۲. مغز موش ها با مغز انسان ها برابری می کند.

ثابت گردیده که ذهن و جسم موش ها و انسان ها به روشی کاملاً مشابه عمل می کنند و عمدتاً به همین دلیل است که از موش ها در تحقیقات آزمایشگاهی جهت مطالعه بر روی بیماری ها و سایر موارد مربوط به انسان ها بهره گرفته می شود.

۲۳. انسان ها از دوران ماقبل تاریخ شروع به خوردن موش ها نموده و هنوز هم در سراسر زامبیای شرقی و مالاوی شمالی آن را به عنوان غذایی خوشمزه سرو می کنند.

۲۴. وقتی موش ها احساس خطر می کنند تا وقتی که آن خطر را پشت سر بگذارند خود را به مردن می زنند.

۲۵. اینکه موش ها پنیر دوست دارند یک شایعه است! در واقع برخی موش ها پنیر دوست ندارند و حتی از برخی انواع پنیر، فرار می کنند چرا که این جوندگان دارای قدرت بویایی بسیار حساسی بوده از طرفی بعضی از پنیرها بویی دارند که برای برخی از انواع موش ها به هیچ وجه خوشایند نیست.

۲۶. موش ها دارای گونه های بسیاری هستند به نحوی که تاکنون بیش از ۳۰ نوع از این جونده در سراسر جهان شناسایی شده است.

۲۷. تولید مثل موش ها در ۶ الی ۱۰ هفتگی شروع شده و هر موش ماده می تواند سالانه تا ۱۰ بار زایمان کند. پس از حدود ۲۰ روز، سیکل تولید مثل موش ماده دوباره آغاز می شود. تعداد توله موش ها در هر زایمان بین ۵ الی ۱۲ عدد است.

در اینجا لزوم دفع موش در اسرع وقت اهمیت پیدا می  کند. برخی شهرها در جهان وجود دارند که تعداد بی شماری موش در آنجا زندگی می کنند و مشکلات بسیاری را برای مردم ساکن در آن مناطق به وجود آورده اند. مقاله ده شهر با بیشترین تعداد موش در دنیا به تفصیل به این موضوع می پردازد.

قابلیت موش ها در تولید مثل باعث می شود خیلی زود جمعیت موش های موجود در خانه زیاد شده و مشکلات زیادی را با خود به همراه داشته باشد. برای از بین بردن سریع موش و جلوگیری از افزایش جمعیت آنها بهترین راه استفاده از سموم قوی برای از بین بردن آنهاست. طعمه موش کش فسترک بلاکس یکی از قویترین سموم برای نابودی موش ها می باشد.

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


بازگشت به بالا