رفتن به محتوای اصلی

اشتباهات رایج تله گذاری موش

هفت اشتباه رایجی که به هنگام کار گذاشتن تله موش و طعمه آن مرتکب می شوید و نکات ساده ای که می توانید جهت پیشگیری از آن به کار گیرید.

۱. شما می توانید ناخواسته طعمه را لو دهید.

راهکار: به طعمه دست نزنید

موش ها می توانند بوی شما را بر روی طعمه هایی که لمس نموده اید تشخیص داده و لذا از آن دوری کنند. جهت پیشگیری از این اتفاق، هنگام قرار دادن طعمه در تله و نیز لمس طعمه دستکش بپوشید. همچنین پس از به دام افتادن موش داخل تله برای برداشتن آن یا دست زدن به تله حتماً از دستکش استفاده کنید تا از ابتلا به بیماری ها در امان باشید.

 

>> برای قرار دادن طعمه در تله موش، حتما از دستکش استفاده کنید <<

۲. از طعمه نامناسب استفاده می کنید.

راهکار: طعمه هایی را انتخاب کنید که موش ها به آن علاقه دارند.

تفکر قدیمی علاقه زیاد موش ها به پنیر را فراموش کنید! جوندگان اساساً خورندگان دانه جات و مغزها هستند. بنابراین طعمه هایی که به شدت به آن جذب می گردند عبارتند از: کره بادام زمینی یا کره فندق. استفاده از این نوع طعمه ها، از نکات مهم تله گذاری موش ها محسوب می شود.

همچنین علاقه و اشتیاق موش ها به مواد چرب و شیرین، آن ها را به خوردن شکلات نیز تشویق می کند. زمانی که در محیط بیرون دمای هوا افت پیدا می کند، موش ها به داخل خانه ها هجوم آورده و بر روی ساخت لانه هایشان تمرکز می کنند. بنابراین می توانید با موادی چون گلوله های پنبه، نخ دندان، کاموا و ریسمان آنان را به سمت تله ها جذب نمایید.

در صورت استفاده از تله های ضربه ای الیاف را به دور ضامن گره زده یا بپیچید تا موش مجبور به کشیدن یا جویدن طعمه گردیده به ضامن فشار آورده و تله کار بیفتد. برای از بین بردن موش ها، انواع مختلفی از تله موش وجود دارد که عبارتند از: تله های چسبی، ضربه ای، دست ساز، تله های الکتریکی و … .

۳. از مقدار خیلی زیادی طعمه استفاده می کنید.

راهکار: به جای آن فقط مقدار کوچکی طعمه به کار برید.

وقتی تله موش را پر از طعمه می کنید، این جوندگان می توانند مقداری از طعمه را بدزدند بدون آنکه داخل تله گیر بیفتند. فقط مقدار کمی طعمه به اندازه یک دانه نخود برای جذب موش ها کافی است.

” زمان مواجهه با تهاجم موش، در بسیاری موارد اتفاق افتاده است که شما از تله های مختلفی برای به دام انداختن موش ها استفاده کرده اید اما دریغ از گیر افتادن حتی یک موش! آیا به دلیل آن فکر کرده اید؟ اینکه چرا با وجود وسایلی که برای به دام انداختن موش ها تولید شده اند باز هم نتوانستید از شر موش ها خلاص شوید؟ در مورد استفاده از تله های موش نکاتی وجود دارد که شما رعایت نکرده اید. از جمله: تعداد تله گذاری، زمان تله گذاری، نوع طعمه، اندازه طعمه و … “

۴. انتظار دارید خیلی سریع نتیجه بگیرید.

راهکار: به موش ها فرصت بدهید که احساس راحتی و آرامش نموده و به محیط عادت کنند.

موش ها به طور غریزی نسبت به چیزهای تازه ای که در محل رفت و آمد مکررشان می بینند محتاط عمل می کنند. فرقی نمی کند از تله های ضربه ای، الکتریکی و یا هر مدل دیگری که استفاده می کنید، می توانید برای چند روزی تله ها را راه اندازی ننموده فقط در محل رفت و آمد این جانداران باهوش قرار داده و طعمه ها را داخل تله ها بگذارید. اگر موش ها طعمه را از داخل تله برداشتند یعنی اینکه آن ها را در جای درستی قرار داده اید و مطمئن می شوید که این آفات دوباره برای برداشتن غذای لذیذشان به آنجا خواهند آمد. بعد از چند روز می توانید تله ها را راه اندازی نموده و منتظر به دام افتادنشان باشید.

۵. تله موش ها را در جای نادرستی قرار داده اید.

راهکار: تله ها را سمت دیوارها و در مجاورت آنان قرار دهید.

متاسفانه این یک اشتباه رایج است. موش ها به دلیل ترس ذاتی شان از مکان های باز، در محیط پیرامون اتاق ها و مکان های تاریک خانه شما، نزدیک دیوارها یعنی جایی که سبیل هایشان به آنان امکان جهت یابی می دهد، تند و چابک حرکت می کنند.

برای به دام انداختن موش ها در مکان هایی که فعالیت و رفت و آمد مکرر دارند بایستی تله ها را در امتداد دیوارها که اساساً و بر طبق غریزه شان از آن جا تردد می کنند قرار دهید. طعمه و نیز انتهای ضامن دار تله بایستی رو به دیوار باشند (مطابق شکل) تا موش ها به آن وسوسه شده و به سمت طعمه کشیده شوند نه آنکه متوجه طعمه نگردیده و از کنار آن عبور کنند. تا حد امکان تله های موش را در مکان های مخفی قرار دهید، مکان هایی مثل پشت کابینت ها و پشت اجاق گازتان.

>> از طعمه هایی که موش ها به آن علاقمند هستند استفاده کنید <<

۶. از تعداد خیلی کمی تله موش استفاده می کنید.

راهکار: تعداد زیادی تله موش در نزدیکی هم قرار دهید.

موش ها بسیار سریع و زیاد تولید مثل می کنند. آن ها می توانند هر ۲۱ روز یا کمی بیشتر زایمان نموده و در هر زایمان ۶ الی ۷ بچه به دنیا می آورند و به همین دلیل ممکن است متوجه نشوید یا حتی نخواهید فکر کنید چه تعداد موش در خانه تان وجود دارند! اما می توانید تقریباً مطمئن باشید که بیش از یک موش در محل زندگیتان جا خوش کرده اند! برای توقف تهاجم موش ها، نیاز به تعداد زیادی تله موش دارید تا جمعیت آنان را سریعاً ریشه کن سازید.

مؤثرترین استراتژی این است که در امتداد دیوارهای مناطقی از خانه که علائم رفت و آمد موش ها را مشاهده نموده اید، هر ۶۰ الی ۹۰ سانتیمتر، یک تله موش بگذارید. در مناطقی که این جوندگان بیشترین میزان فعالیت را دارند، تله ها را به صورت جفت با فاصله ۲ سانتیمتری از هم قرار دهید.

>> به دام انداختن قطعی موش ها، باید از تعداد زیادی تله استفاده کنید <<

۷. کار تله انداختن موش ها را به آرامی شروع می کنید.

راهکار: خود را برای به دام انداختن اغلب آنان در همان اولین شب آماده کنید.

مطالعات نشان می دهند که اغلب موش ها در همان اولین شبی که تله ها را راه اندازی می کنید به دام می افتند تا در شب های بعدی. بنابراین کمین خود را برای نابودی موش ها با قرار دادن تله موش در مکان هایی که علائم فعالیت شان را مشاهده نموده اید، شروع کنید.

از تعداد زیادی تله و چند نوع مختلف طعمه موش استفاده نمایید تا در همان اولین شب برقراری تله ها با موفقیت این جوندگان را دفع نمایید. استفاده از این روش ها صبر و حوصله ی زیادی را می طلبد و ممکن است با یک اشتباه تمام زحمات شما بی نتیجه بماند اما با استفاده از سم طعمه فوق العاده قوی فسترک بلاکس به راحتی می توان جمعیت موش ها را از پای در آورد.

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


بازگشت به بالا