رفتن به محتوای اصلی

انواع تله موش

” تله موش، از جمله رایجترین ابزارها برای از بین بردن موش ها است. امروزه انواع مختلفی از تله موش ها وجود دارد که بر حسب نیاز می توان از یکی از آن ها برای دفع موش ها استفاده کرد. هر یک از این تله موش ها مزایا، معایب و ویژگی هایی دارند که آن ها را از نوع دیگر متمایز می کنند. “

عموماً تمام ابزارهای مبارزه با آفات را می توان در چند گروه اصلی که در ادامه ذکر شده، دسته بندی کرد.

# تله های کلاسیک، آن هایی که از صدها سال پیش توسط انسان ها مورد استفاده قرار گرفته و امروزه نیز استفاده از آن ها رایج است.

# تله های مدرن یا به عبارتی تله های زنده گیر؛ که جانور هدف را به صورت زنده، اسیر می کند.

# تله های مبتکرانه مانند تله های الکتریکی؛ این تله ها با استفاده از فناوری های روز دنیا ساخته شده اند.

# تله های چسبی، که سبب چسبیدن قربانی به سطح می شود.

# تله های دست ساز خانگی، که فقط افراد با استعداد می توانند آن را بسازند.

# تله های بازدارنده، این تله ها آفات را از محیط فراری می دهند.

۱ . تله موش کلاسیک:

روش استفاده از تله های کلاسیک، بسیار ساده تر از انواع دیگر تله ها است. شاید به همین دلیل، تله کلاسیک رایج ترین نوع تله موش است. هر کدام از ما حداقل یک بار این نوع تله موش را از نزدیک دیده ایم و یا از کارتون جذاب موش و گربه آن را به خاطر داریم. ارزانترین نوع  تله موش کلاسیک، از جنس چوب یا پلاستیک و مجهز به یک پدال آهنی جهنده و محلی برای قرار دادن طعمه است. هنگامی که موش به وسیله طعمه جذب می شود و سعی در خوردن طعمه دارد ضامن نگه دارنده میله فلزی، در اثر وزن موش، آزاد شده و میله به سرعت به سمتی که موش قرار دارد می جهد و موش را می کشد.

 

تله موش کلاسیک، رایج ترین نوع تله موش

 

معایب تله موش کلاسیک:

با وجود این که این نوع تله نسبت به سایر تله ها فراگیرتر و شناخته شده تر است و قیمت ارزان و کاربری آسانی دارد، استفاده از آن کاملاً ایمن نیست. به عنوان مثال؛ قدرت بالای مکانیسم جهنده تله موش کلاسیک، می تواند به حیوانات دیگر نظیر حیوانات خانگی نیز آسیب برساند؛ یا حتی سبب کشته شدن آن ها شود. از طرفی، تله موش کلاسیک برای افراد بی دقت هم خطر آفرین است و ممکن است سبب بروز آسیب در آن ها شود. همچنین برخی اشتباهات رایج در تله گذاری سبب می شود، تله کارایی لازم برای دفع موش ها را نداشته باشد.

۲ . تله موش زنده گیر:

این نوع تله، موش را نمی کشد. تنها آن را در یک فضای کوچک اسیر می کند. اصل عملیات ساده است. طعمه به یک قلاب مخصوص داخل جعبه کوچک آویزان می شود. این قلاب، فیوزی است که به ضامن نگه دارنده درب متصل است. به محض این که موش مشغول خوردن طعمه شد، ضامن رها و درب بسته می شود. این نوع تله برای کسانی که کشتن یک حیوان، حتی یک آفت، برایشان ناراحت کننده است، مناسب می باشد. هنگامی که موش را به دام انداختید، باید آن را در مکانی دور از محیط زندگی در حیات وحش آزاد کنید.

تله موش زنده گیر

ویژگی های تله زنده گیر :

استفاده از تله های زنده گیر، یک روش کاملاً انسانی برای دفع آفات از محیط زندگی است. اما هزینه استفاده از این روش، بالاتر از تله های دیگر است. همچنین تصمیم گیری در رابطه با موش اسیر شده، پس از آن به عهده شما خواهد بود.

۳ . تله موش چسبی یا چسب موش:

تله چسبی که بیشتر با نام چسب موش شناخته می شود؛ به دو شکل مختلف چسب های تیوپی و یا ورقه های چسبی آماده، در فروشگاه ها قابل دسترسی هستند. استفاده از چسب موش های ورقه ای آماده، آسانتر است. کافی است که بسته ی چسب را باز کرده و پس از قرار دادن طعمه مناسب در مرکز چسب، آن را در جای درست قرار دهید.

>> مراقب باشید لباس و وسایلتان چسبی نشود <<

هر چند استفاده از چسب، یک روش ارزان برای مقابله با موش ها است، اما این روش پیچیدگی های خاص خود را دارد. از آغشته شدن محیط و لباس افراد به چسب گرفته تا از بین بردن چسب بعد از گرفتار کردن موش، که اغلب زنده می ماند و سر و صدایی آزار دهنده و دل خراش ایجاد می کند؛ همگی دردسرهایی است که استفاده از این نوع تله به همراه دارد.

هنگام استفاده از چسب، دقت کنید لباستان آغشته به چسب نشود. زیرا، لکه های چسب به سختی از روی لباس و محیط پاک می شود. بنابراین بهتر است هنگام کار با چسب، از دستکش و لباس های محافظ مانند لباس های قدیمی استفاده کنید.

تله موش چسبی ورقه ای

ویژگی های تله چسبی:

اصولاً استفاده از تله های چسبی، یک روش نسبتاً ساده و ارزان قیمت برای از بین بردن موش ها است. با این وجود گاهی پیچیدگی هایی به دنبال دارد. به عنوان مثال ممکن است، موش گرفتار شده در چسب زنده بماند. در این صورت شما خودتان باید به زندگی حیوان جیرجیر کننده ی چسبی خاتمه دهید. اما مزیت چسب موش این است که، گاهی آفات دیگری مثل سوسک ها نیز در چسب گرفتار می شوند.

همچنین دریافت نتیجه رضایت بخش از تله های چسبی تابع عوامل مختلفی، از جمله نوع طعمه انتخابی، محل قرار دادن تله چسبی، آب و هوا و میزان گرد و خاک موجود در محل و هوش و ذکاوت موش های محیط است. اما برای دریافت بهترین نتیجه از این تله ها، توجه به نکات مهم مربوط به تله گذاری بسیار مهم و ضروری است.

۴ . تله موش الکترونیکی (تله موش برقی)

تله های برقی از جمله جدیدترین و کارآمدترین انواع تله موش ها هستند که کاربری نسبتاً آسانی دارند. به این ترتیب که؛ یک موش یا موش صحرایی که در جست و جوی غذاست وارد قسمت محفظه مانند تله می شود؛ این اتفاق سبب تخلیه جریان الکتریکی بر بدن موش شده و در کمتر از کسری از ثانیه، موش را بدون درد می کشد. میزان جریان الکتریکی اعمال شده، با جثه جونده ای که وارد تله شده، در تناسب است. در نتیجه از اتلاف انرژی جلوگیری می شود.

تله های الکترونیکی، برای استفاده در انبارهای مواد غذایی و محیط های با وسعت بالا، بهترین گزینه هستند. وسعت زیاد این محیط ها، دسترسی به بخش های مختلف را برای بررسی تله ها دشوار می کند. اما تله های برقی قادرند، مدت زمان طولانی بدون نیاز به شارژ مجدد باتری، کار کنند. بنابراین نیاز به بررسی مداوم برای شارژ مجدد ندارند.

نکات ایمنی به خوبی در تله موش های الکترونیکی رعایت شده؛ انگشتان کودکان و پوزه ی حیوانات خانگی نمی تواند به درون حفره های مخروطی شکل این نوع تله، وارد شوند. همچنین باز کردن درب تله، سبب باز شدن مدار و قطع جریان می شود.

تله موش الکترونیکی

ویژگی ها:

تله های الکترونیکی سریعترین و انسانی ترین راه برای کشتن جوندگان است؛ با وجود این که از فناوری پیشرفته در ساخت این نوع تله ها استفاده شده؛ کاربری بسیار آسانی دارند. کافی است تله را در محیط مورد نظر قرار داده و آن را روشن کنید.

این نوع تله، برای حیوانات خانگی و کودکان، کاملاً ایمن است.

۵ . تله موش دست ساز خانگی

تله های خانگی می توانند با استفاده از انواع وسایل بازیافتی نظیر؛ سطل ها، بطری های پلاستیکی، جعبه ها یا سایر ابزارها ساخته شوند. در واقع، انواع مختلفی از تله موش های خانگی وجود دارد، که توضیح هر یک می تواند موضوع یک مقاله جداگانه باشد.

ویژگی تله های خانگی:

ساخت تله های خانگی تقریباً هیچ گونه هزینه ای به دنبال ندارد؛

اغلب این تله ها نتیجه بخش هستند، البته اگر با دقت و اصولی ساخته شوند.

۶ . تله موش بازدارنده:

بازدارنده ها، از لحاظ فنی، تله به حساب نمی آیند. زیرا تنها برای پیش گیری از تخریب ناشی از آفات و جلوگیری از تجاوز آن ها به قلمرو شما کارایی دارند. تله های بازدارنده ممکن است، به شکل مایع یا اسپری ارائه شوند یا این که از نوع دستگاه های اولتراسونیک الکترونیکی باشند.

 

تله موش بازدارنده فرا صوتی

 

دستگاه های صوتی دفع موش، به محیط زیست و حیوانات آسیب نمی رسانند. با این حال، حیوانات خانگی صدای دستگاه های فراصوت را دوست ندارند. بنابراین اگر حیوان خانگی دارید، نمی توانید از تله های بازدارنده فراصوتی استفاده کنید. همچنین، همه این دستگاه ها قادر به دفع موش نیستند و اعتماد به این گونه ابزار ها عموماً ریسک بزرگی محسوب می شود.

>> دستگاه های صوتی دفع موش، واقعیت یا توهم ؟؟!! <<

ویژگی ها:

برای جوندگان غیر کشنده است؛
می تواند حیوان خانگی را بترساند؛
پوشش دهی مناسب و معقول منطقه.

با وجود تمامی مطالب ذکر شده، اطمینان ۱۰۰% از عملکرد مؤثر تله ها در نابودی موش ها، ممکن نیست. اما سم طعمه بسیار قوی کشنده موش فسترک بلاکس وجود دارند، که می توانند تمام موش های محدوده های وسیع را در کمترین زمان ممکن از بین ببرند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


بازگشت به بالا